Sie befinden sich hier

Inhalt

Browar w Szczytnie

Zabudowania, w których mieścił się powojenny browar szczycieński wzniesiono w roku 1892. Cechą charakterystyczną, jak wszystkich zakładów powstałych na bazie firmy Daum było ujęcie wody (woda szczycieńska była uznawana za najlepszą do produkcji piw pilzneńskich).

W czasie działań wojennych Szczytno zostało zniszczone w 45%. Mimo tego jednym z budynków, który nie uległ zniszczeniu był browar. Wyposażenie zakładu było na tyle łakomym kąskiem, że zostało całkowicie zdemontowane i wywiezione przez Rosjan w głąb kraju. Brak wyposażenia i fachowców były powodami, dla których uruchomienie zakładu nie mogło odbyć się tak szybko, jak planowano. W raportach do pełnomocnika rządu Jakuba Prawina apelowano, by wśród specjalistów kierowanych do Szczytna po wojnie znaleźli się także browarnicy. We wrześniu 1945 właścicielem szczycieńskiego zakładu została Spółdzielnia „Społem”. Kierownictwo zakładu znalazło się w rękach: Tadeusza Nolla współpracującego z Czesławem Szczubełkiem. Dużym problemem była walka z szabrownikami, którzy co noc łupili budynki browaru. Po otrzymaniu odpowiednich zezwoleń i uporaniu się z złodziejami rozpoczęto starania o wznowienie produkcji w zakładzie. Trzon kadry stanowili pracownicy przedwojennego browaru Daumów. Kolejnym etapem rozwoju zakładów była ustawa nacjonalizacyjna, która stanowiła, że mienie poniemieckie wchodzi w posiadanie skarbu państwa. 30 września 1946 roku, decyzją Ministra Handlu i Aprowizacji browary polskie podporządkowano Centralnemu Zarządowi Państwowego Przemysłu Fermentacyjnego.

W browarze szczycieńskim pierwsza warka piwa została wytworzona jeszcze w 1946 roku. Do roku 1948 roczna produkcja wzrosła do 80 tys. hl piwa. W roku 1950 zakład szczycieński wszedł z skład Olsztyńskich Zakładów Piwowarskich. Firma ta w roku 1963 przekształciła się w Zakłady Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego w Olsztynie. Browar w Szczytnie stał się częścią tej firmy razem z browarami w Olsztynie, Biskupcu, Braniewie i Kętrzynie. Zakłady te miały w tym czasie wspólny zarząd i politykę rozwojową. W roku 1982 zamontowano nową linię rozlewniczą w miejscu dawnej bednarni. W roku 1986 browar został nagrodzony w czasie Krajowych Targów Browarnictwa. Do najlepszych produktów firmy należały piwa: ciemne mocne „Porter”, dosładzane karmelowe, czy firmowy produkt „Ortelsburger Pils”. Browar w Szczytnie działał w składzie BWM do końca ich działalności. (Braniewo odpadło w 1972, a Kętrzyn 1989 roku). Wraz z Olsztynem i Biskupcem wszedł w skład jednoosobowej spółki skarbu państwa w 1991 roku, a następnie 12 sierpnia 1992 został sprywatyzowany. Powstała w ten sposób spółka była w posiadaniu: Józefa Adelsona, Polskiego Banku Rozwoju i pracowników. Z czasem PBR wycofał się i większościowym udziałowcem został p. Adelson. Wówczas powstała nazwa Browary warmińsko-mazurskie uzupełnione z czasem o wspólną część „Jurand”. W Szczytnie w 1995 roku zaczęto prace nad nową warzelnią. W latach 1992-1996 produkowano tu ok. 75 ty. hl piwa rocznie. Piwo ze Szczytna znajdowało wielu miłośników i cieszyło się dobrą marką. Wyroby szczycieńskiego browaru były nagradzane na targach i konkursach. Piwa ze Szczytna były nagrodzone m.in.: na IV Jesiennych Spotkaniach Browarników w Tychach (III miejsce wśród piw ciemnych), III Targach Rolno-Spożywczych Agro-Food (I miejsce „Jurand Special”, III „Jurand Pils”, IV „Mazurskie Super Premium”). W tym czasie zakład w Szczytnie był jednym z silniejszych punktów firmy Jurand. Warzono w nim i rozlewano wszystkie gatunki piwa. Mimo dobrej jakości i rozwiniętej kultury produkcji doszło do załamani lokalnego rynku, na którym silną pozycje znajdowały browary wielkie a zwłaszcza popularny w tym czasie EB. Adelson odsprzedał swój pakiet firmie Berlina „Drinks & Food”. Wówczas - za czasów prezesury Claka Zachariasa – wielkim powodzeniem cieszyło się piwo „Bock-Bier” (Koźlak). W roku 1999 czescy specjaliści nadali atest jakości piwu ze Szczytna. Jednak postępujące zmiany na rynku piwowarskim zmusiły Juranda do zmian. Browar w Szczytnie zaprzestał warzenia piwa i przeszedł do rozlewania mocnych alkoholi. W 2000 roku (12 grudnia) powstała pierwsza w regionie rozlewnia wódek.

Typowe marki piwa z browaru w Szczytnie to: „Korona”, „Grunwald”, „Jurand”.

Kontextspalte