Czy warto włączyć herbatę do codziennej diety

Jeszcze stosunkowo niedawno temu, napój, który często towarzyszy nam przy śniadaniu, czy też popołudniowej przerwie w pracy, a może spotkaniu rodzinnym był uważany za używkę, tak samo jak alkohol czy też kawa.
Jednak badania, które zostały przeprowadzone na całym świecie, za każdym razem udowadniają, że picie herbaty może być wartościowe dla naszej codziennej diety.

Czy herbata może odwodnić?

Często informacje w internecie bywają sprzeczne, jednak mimo że herbata zawiera moczopędną teinę, dowiedziono, że może ona nawodnić nasz organizm praktycznie tak samo jak zwykła woda, przy tym redukując ryzyko zachorowań na wiele chorób.

Nawodnienie jest bardzo istotnym aspektem w naszym życiu, często wiele dolegliwości takich jak migrena bądź złe samopoczucie zrzucamy na pogodę lub inne czynniki, a może to być właśnie skutek nieodpowiedniego nawodnienia organizmu, dlatego stosując zdrową dietę, pamiętajmy też o odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów.

Właściwości zdrowotne herbaty

Ten aspekt zależy głównie od gatunku spożywanej herbaty, jednakże wiele z nich pokrywa się, a zalety, płynące ze stosowania herbaty to głównie:

  • pobudzenie

  • zwiększenie koncentracji

  • zmniejszenie stresu

  • pozytywny wpływ na metabolizm

  • obniżenie ciśnienia krwi

  • wspomaganie odchudzania

  • poprawa nastroju oraz pamięci

Czy herbata ma swoje złe strony?

Zaparzenie zbyt mocnej herbaty oraz wypicie jej na pusty żołądek może wpłynąć negatywnie na samopoczucie oraz wywołać nudności. Trzeba uważać na ten aspekt, szczególnie wśród najmłodszych serwując im herbatę słabą, granulowaną lub owocową.

Przedawkowanie herbaty może wywołać bezsenność, bóle głowy, kołatanie serca, czy też nadpobudliwość, do tego herbata stosowana w dużych ilościach może zredukować wchłanialność mikroelementów.

Podsumowanie

Herbata wplatana w naszą codzienną dietę w rozważnych ilościach odbije się pozytywnie na naszym zdrowiu. Jest wiele rodzajów herbaty oraz wariantów smakowych, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.