Sie befinden sich hier

Inhalt

Browarnicy znów opanują Warmię

Objazdowe Muzeum Piwowarstwa, pokazy warzenia piwa „na żywo”, prelekcje historyczne, warsztaty sensoryczne, czy koncerty: Dezertera, Vavamuffin, Jamala, Sylwii Grzeszczak, Trubadurów, węgierskiego PASO, czy zespołu IRA – to tylko ułamek  atrakcji III Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Śladem lat poprzednich impreza odbędzie się w trzech miastach o największych tradycjach browarniczych na Warmii:

26-27 lipca w Biskupcu (plac apelowy dawnej jednostki wojskowej przy ul. Alei Broni, Biskupiecki Dom Kultury, Dom Pracy Twórczej Sorboma, budynek browaru w Biskupcu przy ul. Warszawskiej)

2 sierpnia w Olsztynie (amfiteatr miejski, trakt zamkowy, ul. Zamkowa, zamek i dziedziniec)

8-9 sierpnia w Braniewie (amfiteatr miejski z otoczeniem, Braniewskie Centrum Kultury)

 

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego (WFDB) to wydarzenie, które od 2012 roku promuje Warmię poprzez bogate tradycje piwowarskie regionu. WFDB to produkt regionalny, który odbywa się w trzech warmińskich miastach (Olsztynie, Braniewie, i Biskupcu) i zawiera w sobie szereg atrakcyjnych działań, począwszy od piwno-historycznych, przez edukacyjne, kulturowe, kulinarne, czy artystyczne.

- WFDB to multidyscyplinarny projekt, który przypomina o silnych związkach Warmii z browarnictwem, ale kreuje także powstawanie nowych, pozytywnych zjawisk – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - Dzięki poszukiwaniu inwestorów, ale także nagłośnieniu regionalnego i gospodarczego znaczenia piwowarstwa na Warmii udało się ożywić piękny browar w Braniewie. WFDB stał się świadkiem narodzin nowego Browaru – Braniewskiego Zakładu Browaru w Namysłowie. Produkcja piwa ruszy w Braniewie jeszcze w tym roku, a zatrudnienie znalazło tam kilkadziesiąt osób.

 

Konsolidacja środowiska

Poprzez zorganizowany w ubiegłym roku po raz pierwszy Warmiński Konkurs Piw Domowych WFDB skonsolidował środowisko piwowarów domowych z Warmii i Mazur. Piwowarzy regularnie  raz w miesiącu spotykają się, szkolą i wymieniają doświadczeniami. Okazało się, że w regionie z powodzeniem funkcjonuje i działa z sukcesami kilkudziesięciu piwowarów.

- Jest nas już tylu, że wkrótce zakładamy regionalny oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych – mówi Daniel Duda z Browaru Domowego Jaroty, który zwyciężył pod koniec czerwca na największym festiwalu piwnym w Żywcu w konkursie piw domowych w kategorii Cascadian Dar Ale.

W czasie olsztyńskiej odsłony imprezy (2 sierpnia) rozstrzygnięty zostanie II Warmiński Konkurs Piw Domowych, który będzie rozegrany w trzech kategoriach: historyczne, warmińskie piwo Rosanke, Pszeniczne Ciemne oraz Witbier - piwo niezwykle ciekawe, bo warzone w znacznej mierze z niesłodowanej pszenicy. Jako dodatki stosuje się takie przyprawy jak: kolendra, skórka pomarańczy, rumianek, kmin rzymski, cynamon czy aframon madagaskarski. Zapowiada się zatem konkurs pod znakiem pszenicy.

- Zainteresowanie konkursem jest spore, liczymy, że swoje piwa przyśle kilkudziesięciu piwowarów z całej Polski, tym bardziej, że zapowiada się wspaniała nagroda główna w postaci uwarzenia zwycięskiego piwa Rosanke przez browar regionalny z Olsztyna – mówi Daniel Duda.

 

Muzeum, blogerzy, historycy

Ciekawe rzeczy będą działy się też w Objazdowym Muzeum Browarnictwa, w którym zaprezentowana zostanie historia najbliższej przeszłości piwowarstwa.

- Głównym założeniem jest pokazanie stanu browarnictwa w regionie Warmii i Mazur po zakończeniu II wojny światowej, następnie powojennej odbudowy, rozwoju w czasach PRL, konsolidacji i przemian. W końcu restrukturyzacji i prywatyzacji po przemianach w roku 1989 – mówi Paweł Błażewicz, historyk z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Ciekawym komponentem Objazdowego Muzeum będą prelekcje historyków regionalnych, piwnych blogerów, czy warsztaty na temat Kultury Piwa. W trakcie warsztatów będzie się można dowiedzieć więcej o kulturze szkła piwnego, czy wielkim piwnym dziedzictwu Belgii – kraju o największych tradycjach piwowarskich, w którym warzy się aż 700 gatunków piwa! Do tego zaplanowano warsztaty kipersko-sensoryczne oraz grę miejską „Olsztyn Browarami Stoi”.

 

Scena pełna artystów

Podobnie jak w latach ubiegłych publiczność festiwalowa będzie mogła spróbować warmińskich przekąsek piwnych, czyli fafernuchów - słodkich pierników na miodzie z pieprzem i słonych ciasteczek nowolatek. Ze stoiskami wystawią się też producenci żywności regionalnej, rękodzielnicy, artyści, domowi piwowarzy, którzy pokażą warzenie piwa „na  żywo” (zarówno w wersji domowej, jak i rzemieślniczej). Będzie można spróbować swoich sił w wyścigu kapsli Warmia Tour. W czasie WFDB nie zabraknie też koncertów i występów artystycznych. Na festiwalowych scenach wystąpią m.in. Vavamuffin, Jamal, Dezerter, Sylwia Grzeszczak, IRA, Tabu, Trubadurzy, czy niesamowicie energetyczna Panonia Allstars Ska Orchestra (PASO) z Węgier. Pokażą się tez regionalne kapele: Big Day, Cuba de Zoo, KOMP, Łydka Grubasa, Rockerfeller i Ejtobangla. Dodatkowo na scenie pojawi się teatr tancerzy ognia, Just Edi Show zaprezentuje pokaz artystycznej żonglerki. Prywatni kolekcjonerzy zaprezentują swoje piwne skarby. Nie zabraknie, co zrozumiałe przy takiej imprezie, stoisk z piwami regionalnymi, będą przedstawiciele kilku browarów. Kinomaniacy będą mogli oddawać się swojej pasji na Przeglądzie Filmów Piwnych. Dla miłośników żeglarstwa przewidziano Regaty o Puchar Wielkiego Piwowara.

Organizatorem WFDB jest Powiat Olsztyński, a partnerami Urząd Miasta w Olsztynie, Urząd Miejski w Biskupcu i Powiat Braniewski. WFDB jest dofinansowany ze środków unijnych kwotą prawie 1,5 mln zł.

Patronat medialny nad imprezą objęli:
TVP Olsztyn
Radio Olsztyn
Gazeta Olsztyńska
Gazeta Warmińska
Kurier Olsztyński
portal - olsztyn24.com

 

 

 

Kontextspalte