Sie befinden sich hier

Inhalt

Ogłoszono II Warmiński Konkurs Piw Domowych

Konkurs pod znakiem pszenicy

Miłośników warmińskiego psiwa, piwowarów i piwowarek nie może zabraknąć 2 sierpnia w Olsztynie na drugiej edycji Warmińskiego Konkursu Piw Domowych. Zeszłoroczna odsłona okazała się sukcesem. Napłynęło blisko 70 piw z całej Polski. W tym roku warzymy piwa pszeniczne. Współorganizatorem konkursu jest Powiat Olsztyński.  

Drugi WKPD jest częścią Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego, oryginalnego produktu regionalnego organizowanego od dwóch lat przez Powiat Olsztyński w Braniewie, Biskupcu i Olsztynie.
- Premierowa edycja konkursu okazała się strzałem w dziesiątkę – uważa Daniel Duda z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, współorganizatora WKPD. - Piwa były bardzo dobre, a najciekawsze okazały się interpretacje dawnego warmińskiego piwa chłopów Rosanke - pokazały, że fantazja piwowara nie zna granic!

Celem konkursu jest propagowanie piwowarstwa na terenie historycznej Warmii oraz okolic, a także promowanie kultury piwa i jego spożywania. Organizatorzy liczą, że organizując taką imprezę przyczynią się do integracji środowiska piwowarskiego oraz przypomną piwowarską historię naszych ziem.
Zeszłoroczna kategoria historycznego piwa Rosanke okazała się trafionym pomysłem, więc w tym roku piwowarzy znów będą mogli się z nią zmierzyć. Poza piwem Rosanke do konkursu można szykować piwa w kategorii: Pszeniczne Ciemne, czyli ciemniejszą i jeszcze bogatszą w aromaty i smaki wersję popularnego „pszeniczniaka” oraz Witbier - piwo niezwykle ciekawe, bo warzone w znacznej mierze z niesłodowanej pszenicy. Jako dodatki stosuje się takie przyprawy jak: kolendra, skórka pomarańczy, rumianek, kmin rzymski, cynamon czy aframon madagaskarski. Zapowiada się zatem konkurs pod znakiem pszenicy. Na zwycięzców będą czekały ciekawe nagrody (w ubiegłym roku nagrodą główną był weekend w pensjonacie nad mazurskim jeziorem), puchary i dyplomy. Konkurs odbędzie się 2 sierpnia na olsztyńskim zamku przy okazji III Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego.

WFDB jest to cykl imprez promujących bogatą historię i tradycje browarnicze na Warmii. W tym roku wydarzenia festiwalowe odbędą się latem w Braniewie, w Biskupcu i w Olsztynie. Organizatorem WFDB jest Powiat Olsztyński, a partnerami gmina Biskupiec, miasto Olsztyn i Powiat Braniewski. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków unijnych w ramach RPO Warmia i Mazury 2007-13.

Więcej inforamcji o WFDB jest dostepnych na stronie www.facebook.com/WarminskiFestiwalDziedzictwaBrowarniczego.

Kontextspalte