Jak różne gatunki herbat wpływają na zdrowie

Napary wykonywane z herbaty są jednymi z popularniejszych napojów na świecie. Herbaty spożywa się we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej. Napój ten wykonuje się z suszonych, często z fermentowanych liści. Herbata nie tylko dobrze smakuje, ale też jest bogata w cenne składniki, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie oraz na samopoczucie.

Rodzaje herbat znane na całym świecie

Jedną z popularniejszych herbat jest czarna, zaraz za nią zielona, czerwona oraz biała. Miłośnicy naparów herbacianych uważają, że napój ten nie ma sobie równych, jeśli chodzi o właściwości antyoksydacyjne. Herbata czarna zawiera spore ilości teiny. Substancja ta przypomina znaną wszystkim kofeinę, ale działa nieco inaczej. Czarna i czerwona herbata to też źródło antyoksydantów, garbników oraz tanin. Czerwona herbata ma nieco cierpki smak, który wynika ze specjalnego traktowania liści rośliny, z której uzyskuje się produkt. Biała herbata jest bardzo delikatna, uważana za jedną z cenniejszych produktów. Zielona herbata ma ciekawe właściwości. Sposób jej parzenia wpływa na cechy herbaty. Może ona albo delikatnie pobudzać, albo wprawiać w stan relaksu. Czarna oraz zielona herbata z powodzeniem zastąpią kawę.

Mieszanki herbat — co może znajdować się w środku?

Mieszanki herbat pozwalają uzyskać pyszny i wartościowy napój. Dodatek różnych kwiatów lub owoców sprawia, że herbata staje się słodsza oraz aromatyczna. Często spotyka się mieszanki z dodatkiem płatków róż, hibiskusa lub chabra. Taka herbata wygląda elegancko i może być pięknym prezentem dla bliskiej osoby. Suszone owoce, takie jak: truskawki, maliny, wiśnie lub jabłka dodają smaku, ale są też cennym źródłem witamin oraz błonnika. Naturalne dodatki sprawiają, że napój jest słodki, przez co nie trzeba dodawać do niego cukru lub słodzików. Herbaty owocowe to prawdziwa bomba witaminowa, która nie zawiera teiny, dlatego chętnie sięgają po nią dzieci. Napoje herbaciane pije się również na zimno, w postaci mrożonej – doskonale gaszą pragnienie w upalne dni.