Sie befinden sich hier

Inhalt

Podstawowe style piwne

Stylem piwnym nazwiemy zespół charakterystycznych cech danego piwa wiążących się z jego składem, procesem warzenia, chmieleniem, rodzajem fermentacji i leżakowania. [wszystkie te elementy zostaną omówione też w części dotyczącej powstawania piwa]. Ten niepowtarzalny zespół cech jest właściwy dla pewnej grupy piw i to właśnie nazywamy stylem.

Jest wiele styli piwnych. Style piwa najczęściej są wynikiem historii i kultury piwnej kraju, czy regionu w którym powstały. Bardzo często z ich powstanie wiąże się jakaś historia, czy anegdota. Jednak ostatnio nie tylko tradycja wpływa na powstawanie styli piwnych. Bardzo często zdarza się tak, że o ich powstaniu decyduje chęć odmiennej interpretacji poszczególnych cech danego gatunku. Co za tym idzie różnorodność piw jest ograniczona jedynie doświadczeniem i fantazją człowieka, który je przygotowuje. Jednak mimo tego braku ograniczeń ludzie starają się zamknąć uznane style piwne w pewne ramy. Ramy te – najpopularniejszym układem styli piwnych jest wykaz BJCP1 - pomaga charakteryzować piwa i wskazywać jakich walorów „złotego trunku” dany produkt powinien się charakteryzować.

Piwa generalnie dzieli się na 23 grupy, w których znajduje się szereg poszczególnych styli. Grupami, w których generalizowane są piwa są2: jasne lagery (np. lager amerykański), pilznery (pilzner czeski), europejskie lagery bursztynowe (lager wiedeński), ciemne lagery (schwarzbier), koźlaki (koźlak dubeltowy), jasne piwa hybrydowe (koelsch), bursztynowe piwa hybrydowe (alt), pale ale w odmianach brytyjskich (bitter), ale szkockiej irlandzkie (irish red ale), ale amerykańskie (american pale ale), angielskie ale brązowe (mild), porter (porter bałtycki), stout (dry stout), indyjskie pale ale (American IPA), niemieckie piwo pszeniczne i żytnie (hefeweizen), ale belgijskie i francuskie (saison), kwaśne ale (berliner weisse), belgijskie mocne ale (tripel), mocne ale (barleywine), piwa owocowe, piwa przyprawowe, piwa wędzone (rauchbier), piwa starzone w beczkach.

Jak widać sam podział piw na rodziny jest bardzo rozbudowany i prezentuje wiele rożnych kierunków rozwoju sceny piwnej.

Może z czasem każdy będzie miał możliwość spróbowania choćby po jednym piwie w każdym stylu. Jednak na chwile obecną nie ma takiej możliwości.

 

W zestawieniu, które prezentujemy poniżej znajdzie się kilka styli piwnych stanowiących swoisty kanon i zestaw obowiązkowy dla ludzi, którzy chcą poznać piwny świat. Piwa te reprezentują bardzo różne strony piwnego świata, jednak występując obok siebie staja się „elementarzem” wiedzy o piwie. Swymi walorami budują cegiełki opisu wszystkich innych styli i zawartych w nich smakach, zapachach.

Każdy z opisów zostanie przygotowany w podobny sposób. Jako pierwszy znajdzie się opis cech stylu (ekstrakt, zawartość alkoholu, goryczka i kolor). Punkt drugi opisze walory piwa. Następny przybliży proces jego powstania i historię.

Kontextspalte